30 listopada 2023

Piękne wnętrza

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Jaka pompa ciepła do domu 100m2 – 130m2?

technician using measuring tool checking electric outdoor air compressor

Można zauważyć, że wśród właścicieli domów jednorodzinnych wzrosło zainteresowanie pompą ciepła. Czym jest to spowodowane? Skąd takie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami i jak zmierzyć się z wyborem pompy ciepła do domu o powierzchni 130 m2? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Skąd tak duże zainteresowanie montażem pompy ciepła?

Prawdę mówiąc, to tak duże zainteresowanie montażem pompy ciepła wynika z wielu różnych czynników. Przede wszystkim mowa tutaj o komforcie użytkowania i to przez cały rok, ponieważ mamy do czynienia z rozwiązaniem działającym automatycznie.

W okresie jesienno-zimowym energia z powietrza przekazywana jest do systemu, który następnie ogrzewa budynek oraz ciepłą wodę, zaś w okresie wiosenno-letnim funkcja chłodzenia może zapewnić optymalną temperaturę w pomieszczeniach, co jest przydatne zwłaszcza gdy temperatury mocno szybują w górę. Pompa ciepła może być połączona z instalacją fotowoltaiczną i jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to możemy zoptymalizować koszty utrzymania swojego domu.

Ostatecznie będziemy płacili mniej za podgrzewanie ciepłej wody, ogrzewanie oraz chłodzenie, a zaoszczędzone środki będziemy mogli przeznaczyć na dowolne cele. Do tego pompa ciepła to urządzenie bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ nie stanowi zagrożenia pożarowego, ani też nie grożą nam wybuchy gazu, więc można też zrezygnować z montażu czujników gazu lub czadu.

Jakby tego było mało, to warto też wspomnieć, że mamy do czynienia z ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, zredukować zanieczyszczenia gazowe powietrza oraz pyłowe, więc realnie możemy przyczynić się do ochrony środowiska, jak również zwiększenia ilości czystego powietrza w swojej okolicy.

Wybieramy pompę ciepła do domu 100m2 – 130m2 – jak się za to zabrać?

Wydawać by się mogło, że nie ma znaczenia, po jaką dokładnie pompę ciepła sięgniemy, ponieważ wszystkie są takie same i zawsze sprawdzą się w powierzonych im zadaniach. Jednak wystarczy poświęcić trochę czasu na zebranie informacji, by zauważyć, że wielu z nas było w błędzie. Jak się okazuje, poszczególne pompy ciepła różnią się od siebie nie tylko wyglądem, czy marką, ale również parametrami.

Przede wszystkim mowa tutaj o wydajności oraz wielkości, ponieważ postawimy na pompę, która będzie a mała, to może nas to kosztować więcej, bo będzie ona pracować zbyt ciężko, aby zapewnić wystarczającą ilość ciepła w naszych pomieszczeniach. Z kolei jeśli wybór padnie na dużą pompę ciepła, to efektem będzie emitowanie za dużej ilości ciepła, które zostanie zmarnowane. Tego na pewno byśmy nie chcieli, więc gdy zdecydujemy się na wykorzystanie pompy ciepła w domu o powierzchni 130 m2, to lepiej poświęcić nieco więcej czasu na wybór czegoś dla siebie.

Jeśli chcesz aby sprawdzona firma dobrała dla Ciebie pompę ciepła. Skorzystaj z fachowej pomocy firmy KlimGO.pl – Montaż pomp ciepła i klimatyzacji.

close up heat pump outside home

Wybieramy pompę ciepła do domu 100m2 – 130 m2 – na co zwrócić uwagę?

Aby jak najlepiej wykorzystać pompę ciepła, trzeba wybrać najbardziej wydajny model oraz właściwie go używać. Dla wielu z nas będzie to nie lada wyzwanie, ponieważ na etapie wyboru trzeba zwrócić na wiele różnych aspektów, w tym na przykład na wielkość pompy ciepła. Jednak tutaj nie mówimy o fizycznej wielkości danego urządzenia, lecz o mocy grzewczej lub chłodniczej. Jest ona podawana w kW i najczęściej można spotkać się z pompami ciepła z zakresu od 1,2 kW do 10 kW i więcej. Kryterium doboru należy dostosować do klimatu, w którym się mieszka, ponieważ im będzie on chłodniejszy, tym większej mocy grzewczej będziemy potrzebować.

Na wybór odpowiedniej wielkości pompy ciepła wpłynie też sam wygląd naszego budynku, jego izolacja, czy nawet ilość mieszkańców. Wykonanie dokładnych wymagań dla pompy ciepła nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza że należy tutaj uwzględnić wiele zmiennych. Jednak w sieci nie brakuje witryn, które zapewniają dostęp do podstawowych wyliczeń dla domów o powierzchni 130 m2, więc spokojnie możemy z nich skorzystać. Jeśli zależy nam na dokładniejszych wyliczeniach, czy na najlepszym doborze pompy ciepła, to już warto skupić się na ofercie osób, które wiedzą, jak wykonać szczegółowy audyt.

W tym przypadku nasze zadanie będzie ograniczać się do podania zaledwie kilku danych, więc to zdecydowanie wygodniejszy sposób na obliczenie zapotrzebowania naszego domu na konkretną moc jednostki oraz pewniejsze, ponieważ faktycznie zapewnimy sobie większą szansę na wybór odpowiedniej pompy ciepła. Dodatkowo pamiętajmy, że to fachowcy dysponują doświadczeniem oraz szeroką wiedzą, więc będą nam w stanie nie tylko wyliczyć moc jednostki, ale również pomogą przy samym wyborze pompy ciepła.

Na koniec warto też wspomnieć, że wybierając pompę ciepła do domu o powierzchni 130 m2 warto brać pod uwagę sprawdzonych producentów źródła ciepła. Znane i cenione marki stawiają na najwyższą jakość produktów, więc jeśli to właśnie na nich się skupimy, to możemy być pewni, że wybrana pompa ciepła będzie sprawdzać się w powierzonych jej zadaniach i to przez bardzo długie lata, a właśnie na tym powinno zależeć każdemu z nas.